🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.

Klinika Twojej Diety

Wapń

CZY WIESZ, ŻE…??

?Wapń stanowi prawie 1,5% ogólnej masy ciała człowieka!

❗️Wapń to jeden z ważniejszych składnikówmineralnych, który zaliczany jest do podstawowych składników występujących w organizmie człowieka. Jest szczególnie istotny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu kostnego, jednak tak naprawdę jest to pierwiastek, który odgrywa w naszym organizmie również wiele innych funkcji.

?Wapń to podstawowy składnik stanowiący materiał budulcowy kości i zębów. Jest też bardzo ważny w procesieskurczu mięśni szkieletowych jak i mięśniu sercowym. Odgrywa ważną rolę w układzie krwionośnym, odpowiadając za pracę serca i układ krążenia krwi. Bierze udział w przewodzeniu bodźców nerwowych jak i w procesie krzepnięcia krwi.

?❌Obecnie w Polsce odnotowuje się bardzo niskie spożycie wapnia. Badania wskazują, że żadna z przebadanych grup nie pokrywała swojego dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

➡️Osoby dorosłe powinny spożywać 1000-1300 mg wapnia dziennie. U kobiet w ciąży i podczas laktacji zapotrzebowanie na wapń znacznie się zwiększa. Również u osób starszych czy kobiet po menopauzie przyswajalność wapnia maleje, dlatego potrzeba go więcej do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ilość wapnia, który przyswoi nasz organizm zależy też od ewentualnych dodatkowo występujących schorzeń takich jak np. celiakia, marskość wątroby czy biegunki tłuszczowe,przy których wchłanianie wapnia znacznie się zmniejsza.

☺️Źródła wapnia:

✅mleko i jego przetwory
✅ryby jedzone z ościami (np. sarydnki)
✅orzechy, nasiona i pestki
✅niektóre nasiona roślin strączkowych
✅warzywa z rodziny kapustnych
✅wzbogacone w wapń napoje roślinne
✅woda mineralna z dużą zawartością wapnia

 

ZADBAJ O SIEBIE! Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zacznij od spotkania z dietetykiem i zmień swoje nawyki żywieniowe. Zgłoś się do mnie i rozpocznij współpracę dietetyczną pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego dietetyka!
? ul. Stefana Jaracza 4
☎️793 979 676
? https://www.znanylekarz.pl/barbara-krawczyk-2/dietetyk/czestochowa

 

Barbara Krawczyk - ZnanyLekarz.pl

Dietetyczne porady

Smacznie, zdrowo i pożywnie
🍭 Zobacz wszystkie wpisy
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy
Lubisz nasze przepisy?

Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.