🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.

Klinika Twojej Diety

Sen

Jaką rolę pełni sen w procesie odchudzania?

Osoby, które zaniedbują sen tyją dwukrotnie szybciej od osób, które o sen dbają i przesypiają odpowiednią ilość godzin.Ilość, ale i jakość snu ma niebagatelny wpływ na regenerację, prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz powodzenie całego procesu odchudzania i osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Dlaczego tak się dzieje?

Sen opowiada za regulację układu hormonalnego. Niewłaściwa ilość snu powoduje wydzielanie hormonów w nieprawidłowy sposób. Chodzi tutaj o hormon sytości hamujący apetyt, czyli leptynęoraz hormon głodu odpowiadający za podwyższenie apetytu -grelinę. Wykazano, że stężenie we krwi leptyny jest niższe, a greliny wyższe u osób, które nie śpią wystarczająco długo. Oprócz tego swój duży udział w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała ma również kortyzol, czyli hormon stresu. Gdy jesteśmy niewyspani we krwi rośnie poziom greliny i kortyzolu, a poziom leptyny spada. To sprawia, że mamy wzmożony apetyt i spożywamy więcej niż potrzebuje nasz organizm.W takiej sytuacji zdecydowanie łatwiej jest skusić się na niezdrowe, wysokokaloryczne i wysokotłuszczowe przekąski, co utrudnia proces odchudzania.

Jak zadbać o jakość naszego snu?

  1. Bądź aktywna/y fizycznie w ciągu dnia. Dzięki temu powinny zmniejszyć się problemy z zasypianiem.
  2. Kilka godzin przed snem zrezygnuj bądź ogranicz korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie takich jak telefon, komputer, telewizor.
  3. Bezpośrednio przed snem nie pij alkoholu ani napojów zawierających kofeinę.
  4. Nie spożywaj ciężkostrawnych potraw bezpośrednio przed zaśnięciem. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być lekki i spożyty 2-3h przed snem.
  5. Przed snem przewietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę w tym pomieszczeniu. Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska temperatura w sypialni może wpływać na jakość snu.

Dbaj o jakość oraz ilość snu!

Jeśli nie wiesz jak zmienić swoje nawyki i zacząć zdrowe odżywianie, tak aby w pełni zadbać o swoje zdrowie, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę do dietetyka. Z nami na pewno osiągniesz swój cel!

  1. Patel SR, Malhotra A, White DP, Gottlieb DJ, Hu FB. Associationbetweenreducedsleep and weightgain in women. Am J Epidemiol. 2006 Nov 15;164(10):947-54. Epub 2006 Aug 16.

2.       Covassin, N., Singh, P., McCrady-Spitzer, S. K., St Louis, E. K., Calvin, A. D., Levine, J. A., &Somers, V. K. (2022). Effects of experimentalsleeprestriction on energyintake, energyexpenditure, and visceralobesity. Journal of the American College of Cardiology79(13), 1254-1265.

3.       Ogilvie RP, Patel SR. The epidemiology of sleep and obesity. SleepHealth. 2017;3(5):383-388.

 

 

Barbara Krawczyk - ZnanyLekarz.pl

Dietetyczne porady

Smacznie, zdrowo i pożywnie
🍭 Zobacz wszystkie wpisy
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy
Lubisz nasze przepisy?

Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.