🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.

Klinika Twojej Diety

Przejadanie się;-)

Dlaczego się przejadamy? Poznaj najczęstsze przyczyny i sposoby na radzenie sobie z tym problemem!

Obecnie jedzenie nie służy tylko zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych naszego organizmu. Trudno jest nam zachować umiar i poprzestać, gdy zaczniesz odczuwać sytość, ponieważ dla większości z nas jedzenie łatwo dostępne i powiązane z odczuwaniem przyjemności. W związku z tym staje się prostą pokusą zaspokajania różnych naszych potrzeb, w tym emocjonalnych. Ogromny odsetek ludzi odczuwa przypływ apetytu, który nie ma nic wspólnego z prawdziwym głodem fizjologicznym. Należy pamiętać, że zastępcze sposoby zaspokajania naszych potrzeb nigdy nie dają pełnej satysfakcji i dlatego tak często przeradzają się w obsesję lub uzależnienia. Niezdrowy nawyk przejadania się przyczynia się w dużym stopniu do rozwoju nadwagi i otyłości, a ponadto prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych, rozwijających się na podłożu nadmiernej masy ciała.

  1. Stres. Pewne osoby pod wpływem stresu praktycznie nic nie jedzą.Są też osoby, które jedzą więcej niż normalnie. Najczęściej brak apetytu pojawia się w nagłym stresie, a nadmierny apetyt w stresie długotrwałym. Jedzenie pod wpływem stresu to sposób na rozładowywanie tego napięcia. Rozwiązanie tego problemu wymaga pracy nad sobą, cierpliwości i wytrwałości. Pomocne może okazać się przygotowanie listy rzeczy, które Cię relaksują i którymi możesz zastąpić przejadanie.
  2. Nagradzanie się oraz pocieszanie jedzeniem. Popularne jest przekonanie, że jedzenie jest dla nas nagrodą za odniesienie jakiegoś sukcesu lub pocieszeniem, gdy coś nam nie wyszło. Przejadanie się może wynikać zarówno z negatywnych emocji, jak i z pozytywnych lub neutralnych (np. nuda). Nadmierne objadanie się na tle emocjonalnym objawia się spożywaniem nadmiernych porcji z powodu radosnego lub smutnego wydarzenia.Znajdź inne sposoby w jakie możesz nagrodzić się za swoje sukcesy oraz pocieszyć w trudnych chwilach.
  3. Na przykład: posiłek dojada się do końca, bo nie można zmarnować lub jak zostało trochę to szkoda zostawiać, czy też nawet jeśli jesteś pełna/pełny to ,,na deser zawsze znajdzie się miejsce’’. W taki sposób postępowało się w Twoim domu lub po prostu taki jest zwyczaj. Przyjrzyj się, które z takich przekonań mają dla Ciebie sens, a które być może chcesz zmodyfikować, bo po prostu Ci nie służą.
  4. Restrykcyjna dieta.Dieta, która jest pełna zakazów może być wyzwalaczem przejadania się. Restrykcje poważnie nadwyrężają Twoją silną wolę i kosztują dużo energii. W takiej sytuacji łatwiej o przejedzenie się. Tylko rozsądne podejście do odchudzania i zmiana sposobu myślenia o diecie pozwoli uniknąć przejadania się.Aby schudnąć wcale nie trzeba decydować się na ogromne restrykcje!
  5. Nieuważne jedzenie. Jeśli jesz w trakcie oglądania serialu, przeglądania telefonu czy pracy, prawdopodobnie będziesz się przejadać. Dzieje się tak dlatego, że kiedy skupiasz się na innej czynności to trudniej Ci odczytać sygnały Twojego ciała mówiące o sytości. Kiedy jesz, skup się tylko na tym i na sygnałach płynących z Twojego ciała.
  6. Brak odpoczynku. Ciągłe bycie w ruchu i tworzenie niekończącej się listy zadań do zrobienia przy jednoczesnym braku czasu na regenerację zasobów może prowadzić doprzejadania się. Zastanów się nad swoimi przekonaniami na temat odpoczynku i świadomie go zaplanuj.

Przyczyny przejadania się mogą być bardzo różne. Obiecywanie sobie, że przestaniemy się objadać ,,od tak’’ jest zgubne, jeśli nie poznamy przyczyny przejadania się. Spróbuj zrozumieć mechanizmy, które prowadzą do przejadania, a następnie zastąp je innymi.

PODSUMOWUJĄC:

– Słuchaj sygnałów płynących z Twojego ciała.Jedz uważnie i świadomie.

– Uświadom sobie, że jedzenie nie rozwiąże twoich problemów emocjonalnych. Zaopiekuj się sobą w inny sposób.

– Spróbuj jeść z małych talerzy – ta sama porcja będzie wydawać się większa, dzięki czemu zjesz mniej (mózg poddawany jest złudzeniu optycznemu).

– Nigdy nie chodź na zakupy głodna/y.Kupuj tylko potrzebne, wcześniej zaplanowane rzeczy.

– Wsłuchaj się w siebie, odkryj przyczynę podjadania i zmień ten nawyk.

 

Barbara Krawczyk - ZnanyLekarz.pl

Dietetyczne porady

Smacznie, zdrowo i pożywnie
🍭 Zobacz wszystkie wpisy
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy
Lubisz nasze przepisy?

Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.