🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.
Maliny – na świecie znajdziemy ich około 200 odmian, różniących się między sobą wielkością, smakiem a także barwą: od koloru żółtego, poprzez pomarańczowy, czerwony, fioletowy, aż po czarny. Im ciemniejsza barwa, tym owoce bogatsze w antocyjany, mające właściwości antyutleniające. Znajdziemy je w lasach i ogrodach, najbardziej aromatyczne są oczywiście te dziko rosnące ?
Maliny zawierają wiele związków organicznych, m.in. kwasy organiczne, np. kwas salicylowy (roślinny odpowiednik aspiryny), kwas jabłkowy, czy cytrynowy.
Maliny to znakomite źródło błonnika (w 100g aż 6,7g), usprawniają przemianę materii i oczyszczają układ pokarmowy. Owoce te ze względu na dużą zawartość witaminy C zwiększają odporność organizmu, a w przypadku infekcji znacznie skracają czas jej trwania. Ponadto zawierają witaminę E, A oraz witaminy z grupy B. W malinach znajdziemy również takie składniki mineralne jak magnez, żelazo, potas i wapń.
Ze względu na niski indeks glikemiczny dietetycy śmiało mogą polecać te owoce osobom chorującym na cukrzycę. Maliny są doskonałym środkiem napotnym, przeciwgorączkowym. Stosowane w infekcjach np. w przeziębieniu czy grypie, przebiegających z gorączką pobudzają czynność gruczołów potowych obniżając temperaturę ciała.
Poza tym maliny działają przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Napar z liści malin, działa odkażająco, dzięki czemu można stosować go jako płukanki w stanach zapalnych jamy ustnej. Napar taki sprawdzi się również w dolegliwościach żołądkowych, łagodząc biegunki.
W kuchni maliny znajdą zastosowanie praktycznie wszędzie, poczynając od prostych koktajli, po słodkie ciasta i desery, skończywszy na daniach mięsnych z sosem malinowym. Jako, że są to owoce sezonowe warto zrobić sobie zapas w postaci przetworów w postaci musów, konfitur czy soków czy też po prostu je zamrozić czy ususzyć ?
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.