🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.

Klinika Twojej Diety

Jem mało a nie chudnę

❗️Jem mało, a nie chudnę… Czy to możliwe???

Co oznacza to ,,MAŁO’’? Okazuje się, że dla każdego z nas coś innego!

Za chudnięcie odpowiedzialny jest deficyt energetyczny. To oznacza spożywanie mniej kilokalorii niż potrzebuje nasz organizm (lub ich wydatkowanie przez aktywność fizyczną).Deficytu energetycznego nie da się oszukać, nie jest możliwe, aby nie chudnąć na deficycie.

?W CZYM TKWI HACZYK?

Chodzi o to, aby naprawdę być w deficycie energetycznym, a nie tylko żeby nam się tak wydawało.

Zaczyna się od tego, że źle wyliczamy swoje zapotrzebowanie energetyczne. Później błędnie definiujemy swój deficyt energetyczny. I tym sposobem, mimo że faktycznie jemy tyle kilokalorii ile wyszło z obliczeń, to nie chudniemy, bo gdzieś w obliczeniach pojawił się błąd.

Na początku odchudzania będziemy tracić kilogramy szybciej. Gdy nasza masa ciała spada, jednocześnie zmniejsza się nasze zapotrzebowanie energetyczne, bo mniejsze ciało nie potrzebuje już tyle kilokalorii co wcześniej.

?BŁĘDNE OSZACOWANIE SPOŻYWANYCH ILOŚCI KILOKALORII

Mała objętość posiłku nie oznacza, że ten posiłek ma mało kalorii. Produkty o wysokiej gęstości energetycznej mają dużo kalorii w małej objętości (np. orzechy) – takich produktów jesteśmy w stanie zjeść dużo i dostarczyć tym samym dużo kalorii, ale nadal możemy odczuwać głód.

Określenie ,,mało’’ odnosimy zazwyczaj do objętości posiłku, a nie jego energetyczności. Możesz jeść małe, ale wysokokaloryczne posiłki.

⬇️WARTO WIEDZIEĆ

Istnieją choroby, w których rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest mniejsze, niż wyszło nam z pomiarów.

Taką chorobą jest np. nieleczona i niewyrównana niedoczynność tarczycy, w której tempo przemiany materii spada, dlatego też mimo jedzenia odpowiedniej ilości kilokalorii masa ciała wzrasta (leczona, wyrównana niedoczynność powoduje przywrócenie prawidłowego tempa metabolizmu).

Dobra wiadomość: MOŻESZ JEŚĆ DUŻO I CHUDNĄĆ!?

A jeśli nie radzisz sobie ze zrzuceniem zbędnych kilogramów zgłoś się do mnie i rozpocznij współpracę dietetyczną pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego dietetyka!
?ul. Stefana Jaracza 4
☎️793 979 676
?https://www.znanylekarz.pl/barbara-krawczyk-2/dietetyk/czestochowa

Barbara Krawczyk - ZnanyLekarz.pl

Dietetyczne porady

Smacznie, zdrowo i pożywnie
🍭 Zobacz wszystkie wpisy
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy
Lubisz nasze przepisy?

Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.