🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.

Klinika Twojej Diety

Hashimoto

Jaka dieta w chorobie Hashimoto?

Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna.Układ immunologiczny ma za zadanie chronić nas przed zakażeniami, jednak w chorobie Hashimoto organizm walczy przeciwko własnej tarczycy. Dochodzi do powolnego niszczenia tego gruczołu i tym samym zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy.

Objawy:

– uczucie zimna

– zmęczenie czy senność

– zwiększenie masy ciała

zaparcia

– niskie ciśnienie tętnicze

– sucha skóra

– wypadające włosy

– zaburzenia miesiączkowania

 

Hashimoto jest chorobą, której obecnie nie da się wyleczyć, a terapia polega na przyjmowaniu brakujących hormonów tarczycy przez całe życie, tak aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować (hormony wydzielane przez tarczycę są niezbędne do prawidłowego metabolizmu, utrzymania temperatury ciała, funkcjonowania serca, mózgu oraz wielu innych narządów).

Dieta w Hashimoto powinna dostarczaćoptymalnych ilości składników odżywczych. Należy zadbać o odpowiednią podaż jodu, żelaza i selenu. Hashimoto często towarzyszą inne choroby autoimmunologiczne takie jak celiakia czy cukrzyca typu 1.

W przypadku zdiagnozowania współistniejącej celiakii, należy zastosować dietę bezglutenową. Jednak co bardzo ważne: nie należy profilaktycznie, bez diagnozy i decyzji lekarza rezygnować z glutenu w diecie! Przedwczesne, samodzielne przejście na dietę bezglutenową utrudnia zdiagnozowanie tego schorzenia.

Podobnie w przypadku towarzyszącej nietolerancji laktozy. Jeśli istnieje podejrzenie nietolerancji laktozy należy wykonać odpowiednie badanie i dopiero po jej potwierdzeniu, z pomocą dietetyka można wprowadzić dietę bezlaktozową.

 

Produkty na bazie soi jak tofu czy napój sojowy, mogą utrudniać tarczycy prawidłowe wykorzystanie jodu. Sugeruje się, że osoby z niedoczynnością tarczycy oraz Hashimoto powinny uważać na takie produkty w swojej diecie i nie spożywać ich zbyt często. W szczególności należy zwrócić uwagę na fakt, że soja utrudniać też wchłanianie leku stosowanego w Hashimoto i niedoczynności tarczycy. Dlatego jeśli spożywamy produkty sojowe, to warto odczekać z ich spożyciem kilka godzin od przyjęcia leku.

Podsumowując, dieta w Hashimoto powinna:

  1. Umożliwiać prawidłowe wchłanianie leków (unikanie interakcji ze składnikami żywności – odpowiednie odstępy czasu między przyjęciem leku a posiłkiem).

2.Mieć charakter przeciwzapalny (oparta na produktach niskoprzetworzonych, z dużą ilością warzyw i owoców oraz dobrych tłuszczów).

  1. Wspierać profilaktykę powikłań niedoczynności tarczycy.
  2. Wspierać osiągnięcie prawidłowej masy ciała (odpowiednia kaloryczność diety).

Jeśli chorujesz na Hashimoto lub niedoczynność tarczycy, chcesz zadbać o swoje zdrowie i potrzebujesz pomocy doświadczonego dietetyka skontaktuj się ze mną już dziś. Pomogę Ci w zbilansowaniu jadłospisu odpowiedniego dla potrzeb Twoich i Twojego organizmu.

 

 

Barbara Krawczyk - ZnanyLekarz.pl

Dietetyczne porady

Smacznie, zdrowo i pożywnie
🍭 Zobacz wszystkie wpisy
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy
Lubisz nasze przepisy?

Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.