🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.

Klinika Twojej Diety

Detoks

Detoks organizmu na wiosnę – czy naprawdę go potrzebujemy?

Stosując detoks sokowy lub warzywny liczymy na to, że uzyskamy szybkie efekty w postaci utraty tkanki tłuszczowej, oczyszczenia organizmu z toksyn, poprawę kondycji włosów, paznokci i skóry, redukcję cellulitu oraz niekończących się pokładów energii.

Te obietnice są kuszące, ale czy taki ,,detoks’’ ma sens? Czy zatrucie organizmu możemy usunąć poprzez dietę?Do zatrucia organizmu może dojść poprzez substancję toksyczną np. rtęć, ołów, arszenik itp. W przypadku zatrucia organizmu najprawdopodobniej wylądujemy w szpitalu i zostaniemy poddani terapii odtruwającej.Zatrucia metalami ciężkimi lub toksynami to bardzo poważne sytuacje, które mogą spowodować wielonarządowe uszkodzenia, a nawet śmierć. Nie mamożliwości, aby doprowadzić do zatrucia poprzez złe odżywianie.

Dieta detoksykująca to mit marketingowy. Do oczyszczania organizmu z toksyn, takich jak szkodliwe produkty przemiany materii czy metabolity alkoholu,służą nam wątroba i nerki, które odpowiadają za ich wydalanie z organizmu. Tak więc z małymi dawkami szkodliwych substancji organizm sam sobie poradzi, ponieważ jest do tego przystosowany.Zdrowy organizm może pozbyć się wytwarzanych przez siebie toksyn tak szybko, jak są w nim produkowane.

Kuracje detoksykacyjne wiążą się zwykle ze spożywaniem bardzo niskiej ilości kilokalorii, a długoterminowe pozostawanie w stanie niedoboru energii może powodować negatywne skutki zdrowotne, jak zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego czy odpornościowego. Utrata masy ciała, która występuje podczas ,,detoksu’’ wynika z bardzo restrykcyjnego zmniejszenia spożycia energii z diety. Niektóre z takich diet są niewiarygodnie rygorystyczne pod względem spożycia energii, ata restrykcja energetyczna oraz niewystarczająca podaż składników odżywczych może prowadzić do niedoborów białka i witamin. Istnieje również zagrożenie wystąpienia zaburzeń elektrolitowych i kwasicy.Po zakończeniu przestrzegania zaleceń takiej diety w krótkim czasie dojdzie do ponownego przyrostu masy ciała.

W celu poprawy samopoczucia i zdrowia nie stosuj ,,detoksu’’.Zamiast tego wprowadź zalecenia zrównoważonej i racjonalnej diety, poprzez stopniowe zmienianie nawyków żywieniowych.Tylko długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych gwarantuje efekt odczuwalny fizycznie i psychicznie.

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze zdrowym stylem życia, ale nie wiesz jak to zrobić skontaktuj się z nami już dziś! Dobierzemy dla Ciebie dietę skrojoną na miarę Twoich potrzeb i udzielimy przydatnych wskazówek odnośnie zdrowego odżywiania.

 

 

  1. https://www.nhs.uk/livewell/tiredness-and-fatigue/documents/truthdetoxdiets.pdf
  2. https://www.damianparol.com/detox/
  3. https://dietetycy.org.pl/detoks/
  4. Khalil, M. T. (2017). Impact of a Detox Diet paradigm in Weight Management. IZZIVI PRIHODNOSTI, 237.
  5. Yurrita, C. (2017). Aredetoxdietsaneffectivestrategy for obesity and oxidation management in the short term?. Órganooficial de la Asociación Para el Progreso de la Biomedicina, 399.
Barbara Krawczyk - ZnanyLekarz.pl

Dietetyczne porady

Smacznie, zdrowo i pożywnie
🍭 Zobacz wszystkie wpisy
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy
Lubisz nasze przepisy?

Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.