🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.

Klinika Twojej Diety

Cukier

CUKIER TRZCINOWY LEPSZY NIŻ ZWYKŁY CUKIER?

Każdy z nich składa się z sacharozy (niezależnie czy mówimy o cukrze z buraka czy z trzciny) czyli dwucukru będącego połączeniem glukozy i fruktozy.

CUKIER BIAŁY

Produkowany z buraka cukrowego, jest oczyszczany z melasy, czyli ciemnobrązowego syropu i z pewnych ilości witamin z grupy B oraz składników mineralnych.

CUKIER BRĄZOWY

To zwykły cukier buraczany zabarwiony na brązowo przez niewielki dodatek melasy/karmelu bądź cukier buraczany nierafinowany (który nie został poddany procesowi oczyszczania). W tym drugim przypadku zawiera on śladowe ilości składników mineralnych, jednak to nie wpływa na jego korzystny efekt dla zdrowia!

CUKIER TRZCINOWY

Jest to cukier z trzciny cukrowej, nierafinowany (nieoczyszczony), czyli zawierający śladowe ilości składników mineralnych, ale nie są to ilości, dzięki którym cukier trzcinowy można uznać za zdrowy!

Cukru nie powinniśmy traktować jako źródła składników odżywczych.

Niezależnie od surowca, barwy czy procesu produkcji jest to nadal cukier, który ma równie szkodliwy wpływ na zdrowie i nie stanowi wartościowego elementu naszej diety. Cukier, niezależnie od jego pochodzenia, gwałtownie podwyższa stężenie glukozy w krwi, a to z kolei sprzyja wielu chorobom takim jak cukrzyca typu 2, próchnica, otyłość czy choroby sercowo-naczyniowe. Z kolei kaloryczność każdego rodzaju cukru wypada bardzo podobnie.

Pamiętajcie, że jego niewielka ilość w diecie zdrowego człowieka nie stanowi problemu. Problemem jest jego nadmiar.

Podsumowując: czy warto zamienić cukier biały na trzcinowy? Nie do końca, chyba że bardziej odpowiada nam jego smak. Jednak zamiast skupiać się na wyborze rodzaju cukru, warto po prostu zacząć go ograniczać w swojej diecie.

WARTO WIEDZIEĆ:

Istnieje kilka dobrych alternatyw dla cukru. Przede wszystkim na rynku dostępne są naturalne zamienniki cukru takie jak erytrytol, stewia czy ksylitol.

Erytrytol – jego kaloryczność wynosi około 20 kcal w 100 g produktu. Erytrytol jest w całości wydalany z moczem. Często jest dodawany do sosów, musztard, lodów i gum do żucia.

Stewia nie tylko nie ma kalorii, ale również wykazuje działanie prozdrowotne, poprzez wpływ na poprawę funkcjonowania układu odpornościowego oraz obniżenie ciśnienia krwi. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Stewia może być słodsza od cukru nawet o 300 razy!

Ksylitol jest również dobrym zamiennikiem cukru z uwagi na niższą kaloryczność i właściwości prozdrowotne. Jest to naturalny słodzik, który ma 40% mniej kalorii niż cukier. Ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze.

A Ty, czego używasz w kuchni? ?

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze zdrowym stylem życia, ale nie wiesz jak to zrobić skontaktuj się z nami już dziś! Nasi dietetycy dobiorą dla Ciebie dietę na miarę Twoich potrzeb. Zawalcz o swoje zdrowie i wymarzoną sylwetkę ?

Barbara Krawczyk - ZnanyLekarz.pl

Dietetyczne porady

Smacznie, zdrowo i pożywnie
🍭 Zobacz wszystkie wpisy
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy
Lubisz nasze przepisy?

Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.