🏠 Zmiana adresu Kliniki. Od 1 września działamy na ul. Stefana Jaracza 4 w Częstochowie.

Klinika Twojej Diety

Style jedzenia

JAKI JEST TWÓJ STYL JEDZENIA

Styl jedzenia to sposób w jaki dana osoba wybiera co, kiedy i gdzie będzie jadła, w jaki sposób będzie jadła, a także emocje i doznania, które jej towarzyszą podczas spożywania posiłku. Każdy z nas prezentuje określone style jedzenia, które wpływają na nasze zdrowie i masę ciała.

                                                                        
Styl punktowy

Osoby charakteryzujące się tym stylem jedzenia jedzą tylko produkty spełniające określone standardy, tylko w określony sposób i tylko w określonych porach. Dla takich osób posiłek w połowie dnia to obiad, czyli ciepły posiłek składający się z mięsa, ziemniaków i warzyw i nie wyobrażają sobie jak można o godzinie 14 zjeść kanapki, zamiast wspomnianego wcześniej zestawu.

Styl przedziałowy

Z kolei ten styl jedzenia charakteryzuje osoby, dla których nie ma znaczenia jakten posiłek obiadowy będzie wyglądał. Czy będą to kanapki, czy spaghetti, czy sałatka. Nie jest dla nich problemem zjedzenia na śniadanie zupy pomidorowej z dnia wcześniejszego, jeśli nic innego nie mają w lodówce. To osoby bardziej elastyczne, które ,,mogą jeść prawie wszystko, zawsze i wszędzie’’.

Styl wisceralny – ,,zajadacze”

Osoby, które dążą do zaspokojenia głodu i doświadczenia uczucia sytości. Nie koncentrują się na walorach estetycznych czy smakowych, preferują proste i szybkie w przygotowaniu potrawy.


Styl zmysłowy – ,,smakosze’’

Bardziej celebrują posiłki, istotny jest dla nich sposób podania, wygląd i właściwy smak potrawy. Mają wyższy poziom świadomości towarzyszącej procesowi jedzenia, chociaż w przypadku braku odpowiedniej wiedzy żywieniowej ten styl jedzenia sprzyjać może nadmiernemu objadaniu się bądź spożywaniem niezdrowej żywności.

  • Styl emocjonalny

To styl problemowy, który charakteryzuje jedzenie w odpowiedzi na negatywne emocje. Jest to utrwalona praktyka spożywania nadmiernych ilości pokarmu w odpowiedzi na negatywne emocje i stres. Osoba jedzące emocjonalnie nie uwzględnia sygnałów głodu przy rozpoczynaniu jedzenia ani uczucia sytości przy jego kończeniu. Jedzenia używa jako sposobu regulowania swojego stanu emocjonalnego poprzez obniżenie napięcia lub odwrócenie uwagi od trudnych dla niej myśli czy sytuacji. Ten styl jedzenia koreluje z nadwagą i otyłością.

Warto określić, do jakiego stylu jedzenia jest nam najbliżej. Wpłynie to na skuteczniejsze modyfikowanie niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Chcesz schudnąć, ale nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się ze mną już dziś, a przygotuję dla Ciebie smaczną, indywidualną i szybką dietę oraz udzielę wsparcia i motywacji. Ze mną na pewno osiągniesz swój cel!  793 979676

Barbara Krawczyk - ZnanyLekarz.pl

Dietetyczne porady

Smacznie, zdrowo i pożywnie
🍭 Zobacz wszystkie wpisy
Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy
Lubisz nasze przepisy?

Umów się na konsultację, aby zamówić program żywieniowy zgodny z Twoimi potrzebami.